Najważniejsze
informacje
Wsparcie dla przemysłu energochłonnego.
O wsparcie z programu zmniejszenia emisyjności energochłonnych branż polskiego przemysłu mogą ubiegać się podmioty spełniające wszystkie poniższe warunki:
- Podmiot jest przedsiębiorstwem w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (t.j.: Dz. U. z 2021 r. poz. 162, z późn. zm.) posiadający tytuł prawny do instalacji energochłonnej, wynikający z prawa własności, prawa użytkowania wieczystego lub trwałego zarządu, który nie został postawiony w stan likwidacji lub wobec którego nie jest prowadzone postępowanie upadłościowe.
- Za instalację energochłonną rozumie się stacjonarne urządzenie techniczne, zespół stacjonarnych urządzeń technicznych powiązanych technologicznie i położonych na terenie jednego zakładu, a także budowle niebędące urządzeniami technicznymi ani ich zespołami, których eksploatacja powoduje lub może spowodować emisję gazów cieplarnianych oraz wytwarzająca co najmniej jeden produkt z sektora energochłonnego, w której zużycie energii (elektrycznej, gazu, koksu itp.) jest większe, niż 250 GWh rocznie w każdym z dwóch lat poprzedzających złożenie wniosku o dofinansowanie.
Za produkt z sektora energochłonnego uważa się wyrób, który jest wytwarzany w ramach działalności przedsiębiorcy o następujących kodach PKD lub zgodnie z klasyfikacją PKWiU:
- 14.11 Produkcja odzieży skórnej
- 24.42 Produkcja aluminium
- 20.13 produkcja pozostałych podstawowych chemikaliów nieorganicznych
- 24.43 Produkcja ołowiu, cynku i cyny
- 17.11 Produkcja masy włóknistej
- 17.12 Produkcja papieru i tektury
- 24.10 Produkcja surówki żelazostopów,
żeliwa i stali oraz wyrobów hutniczych - 19.20 Wytwarzanie i przetwarzanie
produktów rafinacji ropy naftowej - 24.44 Produkcja miedzi
- 24.45 Produkcja pozostałych metali
nieżelaznych - 20.16.40.15 Polietylen, w formach
podstawowych
- 24.51 Wszystkie kategorie produktu w
sektorze odlewnictwa żelaza - 23.14 Następujące podsektory w ramach
sektora włókna szklanego:- 23.14.12.10 Maty z włókna
szklanego - 23.14.12.30 Woale z włókna
szklanego
- 23.14.12.10 Maty z włókna
- 20.11 Następujące podsektory w ramach
sektora gazów przemysłowych- 20.11.11.50 Wodór
- 20.11.12.90 Nieorganiczne związki
tlenowe niemetali
- 19.10.Z Wytwarzanie i przetwarzanie koksu
Warunki
Finansowania
Forma dofinansowania: pożyczka
Minimalna kwota pożyczki: 5 mln zł
Okres finansowania: do 20 lat
Maksymalna kwota pożyczki: 2 mld zł
Okres karencji: do 18 miesięcy
Po spełnieniu dotyczących osiągnięcia efektu ekologicznego projektu, przedsiębiorstwo może starać się o premię zmniejszającą kwotę zadłużenia aż o 40% wysokości pożyczki
Koszty
Kwalifikowane
Zakup nieruchomości
niezbędnej do realizacji projektu.
Roboty budowlane
których wymaga inwestycja, koszty remontów i adaptacji obiektów, koszty związane z robotami budowlanymi, montażowymi, demontażowymi i rozbiórkowymi.
Audyt energetyczny
Środki trwałe i WNiP
takie jak maszyny, urządzenia, aparatura, infrastruktura.
Koszty zarządzania projektem
Działania informacyjne i promocyjne
Rodzaje
Inwestycji
Budowa instalacji wytwarzających ciepło z energii elektrycznej, generowanej przez odnawialne źródła energii lub niskoemisyjny wodór, tj.: rezystory elektryczne, cewki indukcyjne, technologie łuku elektrycznego lub plazmy.
Budowa instalacji zastępujących reagenty oparte na węglu, reagentami opartymi na gazie ziemnym i niskoemisyjnym wodorze.
Budowa lub przebudowa pieców wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych lub zasilanych energią elektryczną, w miejsce opalanych paliwami kopalnymi lub produktami z paliw kopalnych.
Budowa instalacji do wytwarzania wodoru z wykorzystaniem energii elektrycznej wyprodukowanej z odnawialnych źródeł energii przez np. elektrolizery.
Budowa instalacji do odzysku ciepła
technologicznego i wykorzystania go w dalszym ciągu technologicznym.
Podnoszenie efektywności energetycznej w wyniku
której następuje ograniczenie zużycia energii elektrycznej pobieranej z sieci KSE, w tym budowa informatycznych systemów nadzoru nad zużyciem,
produkcją i magazynowaniem energii z funkcją optymalizacji zarządzania.
Redukcji netto zasobów surowców pierwotnych wykorzystywanych do wytwarzania danej ilości produktu, przy czym redukcję określa się w drodze pomiaru zużycia surowca w odniesieniu do jednostki produktu (np. tona, sztuka) przed realizacją przedsięwzięcia na podstawie średniej z 3 lat poprzedzających złożenie wniosku o dofinansowanie oraz po wdrożeniu przedsięwzięcia.
Zastąpieniu pierwotnych surowców lub materiałów wsadowych wtórnymi surowcami lub materiałami wsadowymi.
Warunkiem udzielenia wsparcia na magazyn energii jest zintegrowanie go ze źródłem energii, które będzie realizowane równolegle w ramach projektu.
Warunkiem udzielenia dofinansowania jest wykorzystanie co najmniej 80% wytworzonej energii na cele własne.