Najważniejsze
informacje
Program Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 przewiduje wsparcie mające na celu wzmacnianie trwałego wzrostu i konkurencyjności MŚP oraz tworzenie miejsc pracy
w MŚP. W 2023 roku planuje się uruchomienie naboru dla firm
z sektora MŚP, w ramach którego zostaną rozdysponowane środki na wdrożenie rozwiązań w zakresie Przemysłu 4.0.
Terminy najbliższych naborów: 01.09.2023 r. – 01.10.2023 r.
Typy projektów
Wdrożenie w przedsiębiorstwie specjalistycznych rozwiązań cyfrowych w kierunku przemysłu 4.0 i gospodarki opartej na danych, zwiększających zaawansowanie technologiczne i zdolność do wdrażania innowacji, w szczególności automatyzacji, robotyzacji
i cyfryzacji. Wnioskodawcą projektu mogą być wyłącznie MŚP.
Najważniejsze warunki udziału w konkursie
Projekt nie może dotyczyć rozwiązań cyfrowych o mniej specjalistycznym charakterze (np. oprogramowania biurowego, księgowego, systemów operacyjnych komputerów osobistych wykorzystujących powszechnie znane i dostępne technologie).
Projekt musi pozytywnie wpływać na zmianę funkcjonujących procesów w przedsiębiorstwie. Korzyści muszą się odnosić bezpośrednio do organizacji wnioskodawcy i być istotne dla jego działalności.
Typy wspieranych
inwestycji
Projekt musi dotyczyć co najmniej jednego obszaru technologii Przemysłu 4.0 (rozumianego jako zmiany polegające przede wszystkim na automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji przedsiębiorstw, zwiększeniu wykorzystania systemów procesowych, przestawieniu firm na cyfrowy łańcuch dostaw):
Big Data oraz działania związane z analizą danych nieruchomości
Roboty przemysłowe
Przemysłowy Internet rzeczy
Integracja IT/OT i tworzenie systemów cyber-fizycznych (CPS)
Cyberbezpieczeństwo
Chmura obliczeniowa
Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość
Sztuczna inteligencja
Blockchain
Druk addytywny (druk 3D)
Łączność w technologii 5G
BIM (Building Information Modelling)
Technologie kwantowe (Quantum Computing)
Mikroelektronika
Najważniejsze kryteria merytoryczne do spełnienia przez projekt
Wykonalność techniczna, technologiczna projektu
- Zaplanowane działania, materiały, technologie, usługi muszą wystarczyć do zrealizowania projektu.
- Projekt musi być wykonalny według planowanego harmonogramu, zakresu rzeczowego, okoliczności warunkujących terminową realizację projektu.
- Przyjęte rozwiązania techniczne, technologiczne muszą być co najmniej zgodne z obowiązującymi standardami w danym zakresie.
Wykonalność finansowa i trwałość projektu
- Wnioskodawca musi zapewnić środki niezbędne do sfinansowania wkładu własnego. Źródła finansowania projektu muszą zapewniać finansowanie wkładu własnego z tytułu wydatków kwalifikowalnych oraz niekwalifikowalnych.
- Wnioskodawca musi wykazać potencjał finansowy do realizacji projektu – ocenie podlegać będzie kondycja finansowa firmy,w tym dołączone do wniosku o dofinansowanie dokumenty finansowe.
- Wnioskodawca musi posiadać niezbędne zasoby i mechanizmy finansowe, aby pokryć koszty eksploatacji i utrzymania objętych projektem inwestycji w infrastrukturę lub inwestycji produkcyjnych, tak by zapewnić stabilność ich finansowania co najmniejw okresie trwałości projektu, tj. 3 lat po zakończeniu projektu.
Wykonalność instytucjonalna projektu
- Firma wnioskująca musi wykazać zdolność instytucjonalną do realizacji projektu, a także zapewnienia jego trwałości (3 lata po realizacji projektu), w tym posiadanie kadry i zaplecza technicznego gwarantującego wykonalność i trwałość projektu pod względem technicznym
i organizacyjnym.